Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
19:33

Inauguracja roku akademickiego 2024/25 w Areszcie Śledczym w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

W Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie, we wtorek zainaugurowano rok akademicki 2024/25. Naukę rozpoczęło 20 studentów pierwszego roku, w tym po raz pierwszy w historii 8 kobiet. Łącznie w areszcie na studiach pierwszego i drugiego stopnia kształcić będzie się 36 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Projekt prowadzenia studiów dla więźniów został zainicjowany w 2023 roku przez rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, we współpracy z prof. Iwoną Niewiadomską. Początkowo były to studia na kierunku praca socjalna, specjalność streetworking. W tym roku akademickim studenci będą kształcić się na kierunku nauki o rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej (studia pierwszego i drugiego stopnia).

- Środowisko uniwersyteckie zawsze jest gotowe do procesów dydaktycznych, bo to nasza codzienność. Jednak przeniesienie ich do systemów penitencjarnych wymaga dużej odwagi, ale wiemy, że warto było to zrobić, ponieważ dzieło to przynosi dużo satysfakcji zarówno dla absolwentów, jak i życia społecznego instytucji, których zadaniem jest podejmowanie aktywności wobec ludzi odbywających karę pozbawienia wolności – podkreśla ks. prof. Mirosław Kalinowski.

 

W gronie nowych studentów znalazł się 47-letni Grzegorz, pochodzacy z województwa kujawsko-pomorskiego. Z zawodu jest stolarzem i elektrotechnikiem. Odbywa karę dziesięciu lat pozbawienia wolności, a do końca wyroku pozostały mu dwa lata. Mężczyzna rozpoczął studia na kierunku nauki o rodzinie i zapewnia, że po zakończeniu kary będzie je kontynuował.

- Chciałbym poszerzyć wiedzę, która przyda mi się po wyjściu na wolność. Zależy mi na zrobieniu czegoś ze swoim życiem, bo kiedyś nie wyglądało ono tak, jak powinno. Teraz mam szansę zdobyć wiedzę, poznać wartościowych ludzi i mieć z nimi kontakt na wolności – mówi pan Grzegorz. I dodaje:  Nie wiem, czy będę pracował w zawodzie, gdyż jestem osobą skazaną i to będzie się już za mną ciągnęło, ale wiedza zdobyta na studiach pozwoli mi inaczej spojrzeć na przyszłość, ludzi i moje dotychczasowe życie.


Rok akademicki rozpoczęła również Monika, która w areszcie śledczym jest już pięć lat, a do końca wyroku pozostało jej kolejne pięć. Jak przyznaje jest jej bardzo miło, że dostała szansę by zostać studentką. Kobiecie zależy na osobistym rozwoju, ponieważ nie może pracować ze względów zdrowotnych – choruje na stwardnienie rozsiane. Studia to dla niej szansa na lepsze życie po opuszczeniu jednostki penitencjarnej.

- Wiedziałam, że mogli studiować mężczyźni. My dziewczyny  jesteśmy pierwszym rokiem, w którym na studia zostało przyjętych osiem kobiet. Była przeprowadzona rekrutacja, osoby które wyrażały chęć rozpoczęcia studiów złożyły odpowiednie dokumenty. Większość dziewczyn pracuje i będzie studiowała. Ja ze względu na chorobę nie mogę podjąć pracy, także tym bardziej chcę wykorzystać jak najlepiej ten czas – mówiła pani Monika.

Centrum Studiów KUL przy lubelskim areszcie docenia Ministerstwo Sprawiedliwości.- To wyjątkowy projekt, który jest mostem między rzeczywistością więzienną, a życiem na wolności. W dodatku jest to most w dwie strony, bo pozwala zobaczyć, że w więzieniu toczy się życie i są tam ludzie, którzy zasługują na to, by żyć - tak jak my - na wolności – zauważa wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, która odpowiada w resorcie sprawiedliwości za sprawy więziennictwa. I dodaje:- Kara ma dawać szansę i ten program jest tego przykładem. Studia w lubelskim areszcie to szansa na lepsze życie i prawdziwą zmianę w życiu.

Zadowolenia ze współpracy z KUL nie kryje też pułkownik Renata Niziołek, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.

- Taka forma działań penitencjarnych ma ogromne znacznie nie tylko ze względu na wymiar naukowy przedsięwzięcia, ale przede wszystkim stwarza szansę, na skuteczne przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i sprzyja osiągnięciu celów życiowych poprzez zdobycie wykształcenia, zawodu, uświadomieniu własnej podmiotowości – zaznacza płk Renata Niziołek.

KUL zajmuje się kształceniem osadzonych od 2013 roku, a od tamtego momentu studia ukończyło ponad 40 osób. Obecnie Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie umożliwia zdobycie wykształcenia zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim. Kształcenie prowadzone jest na kierunku nauki o rodzinie, na studiach pierwszego stopnia o specjalności asystent osoby niesamodzielnej, a na studiach drugiego stopnia o specjalności animacja środowiska społecznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lublin Jazz Festiwal w odświeżonej formule
26 października 2024, 20:00

Lublin Jazz Festiwal w odświeżonej formule

Przed nami pierwsza odsłona nowej, specjalnej edycji Lublin Jazz Festiwalu: Future Friendly. Pierwsze koncerty już w najbliższy weekend.

Przemysław Czarnek i Mateusz Morawiecki
24 października 2024, 11:00

O dezinformacji, cenzurze i fake newsach. W konferencji udział wezmą Czarnek i Morawiecki

„Między informacją a dezinformacją. Czy cenzura wpływa na społeczeństwo” - taki jest tytuł dwudniowej konferencji w Tomaszowie Lubelskim. Udział wezmą politycy, m.in. Mateusz Morawiecki i Przemysław Czarnek, a także prawicowi dziennikarze.

Górnik Łęczna niespodziewanie przełamał się w meczu z Wisłą Kraków

Niespodziewanie przełamanie w Łęcznej. Górnik ograł rozpędzoną Wisłę Kraków

We wtorkowy wieczór na stadionie w Łęcznej można było się po raz kolejny przekonać, jak nieprzewidywalna jest piłka nożna. Górnik kilka dni temu nie potrafił pokonać znajdującej się w dołku Odry Opole. Wygrał za to z rozpędzoną Wisłą Kraków 1:0. Przy okazji zielono-czarni przerwali serię sześciu meczów ligowych bez kompletu punktów. Trzeba dodać, że to pierwsza porażka rywali za kadencji Mariusza Jopa.

Inauguracja roku akademickiego 2024/25 w Areszcie Śledczym w Lublinie
galeria

Inauguracja roku akademickiego 2024/25 w Areszcie Śledczym w Lublinie

W Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie, we wtorek zainaugurowano rok akademicki 2024/25. Naukę rozpoczęło 20 studentów pierwszego roku, w tym po raz pierwszy w historii 8 kobiet. Łącznie w areszcie na studiach pierwszego i drugiego stopnia kształcić będzie się 36 osób.

Podwórkowi Chuligani w Zgrzycie
26 października 2024, 20:00

Podwórkowi Chuligani w Zgrzycie

Łobuzerskie teksty, skoczna muzyka tak w skrócie można określić styl Podwórkowych Chuliganów, którzy w najbliższą sobotę (26 października) wystąpią w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Studenci będą rozkręcać śmigłowiec
galeria

Studenci będą rozkręcać śmigłowiec

Zdemontują i rozkręcą ponad 2 miliony części. Na Politechnikę Lubelską trafił śmigłowiec PZL W-3A SOKÓŁ, który posłuży jako pomoc dydaktyczna.

80 lat Państwowego Muzeum na Majdanku. Historia i przyszłość w centrum uwagi
NASZ PATRONAT

80 lat Państwowego Muzeum na Majdanku. Historia i przyszłość w centrum uwagi

23 i 24 października Państwowe Muzeum na Majdanku uroczyście obchodzić będzie swoje 80-lecie. Jubileusz obejmie uroczystą galę oraz konferencję z udziałem ekspertów z zakresu muzealnictwa i kultury pamięci.

Mateusz Ziółko: w przyszłym roku chcę wydać kolejny album
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Mateusz Ziółko: w przyszłym roku chcę wydać kolejny album

Gościem programu (Nie)Wyparzona Gęba był Mateusz Ziółko. Zdradził kiedy możemy spodziewać się jego nowego album oraz kiedy ukaże się najnowszy singiel. Powiedział też co robi w wolnym czasie i co dały mu programy talent show.

Nominacje profesorskie dla naukowców z naszego regionu

Nominacje profesorskie dla naukowców z naszego regionu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 21 października wręczył w Warszawie profesorskie akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród blisko 70 wyróżnionych znalazło się czworo przedstawicieli uczelni z województwa lubelskiego.

Kolejne ulice i chodniki zostaną wyremontowane. Wiemy, gdzie wkrótce będzie jeździło i chodziło się jak po stole

Kolejne ulice i chodniki zostaną wyremontowane. Wiemy, gdzie wkrótce będzie jeździło i chodziło się jak po stole

Lubelski ratusz podpisał umowy na wykonanie remontu kolejnych ulic oraz chodników. Nową nawierzchnię zyskają dwie ulice w dzielnicy Szerokie. Drogowcy zmodernizują też chodniki na LSM.

Dom Kseni odzyskał blask. Jest historia i współczesność
Leśna Podlaska
galeria

Dom Kseni odzyskał blask. Jest historia i współczesność

Zabytek o ciekawej historii odzyskał drugie życie. W domu Kseni mieści się teraz małe muzeum.

Magdalena Szymkiewicz otrzymała tytuł MVP trzeciego tygodnia rozgrywek w Orlen Basket Lidze Kobiet

Koszykarka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin z tytułem MVP tygodnia

Niesamowity występ Magdaleny Szymkiewicz podczas meczu z Energą Toruń został doceniony. Zawodniczka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin została wybrana MVP tygodnia.

Miało być szybko, a zamiast tego pojawiły się opóźnienia. Powód? Ujemna temperatura w nocy, która uniemożliwiła kontynuowanie remontu schodów.

„Tak działają spółdzielnie w dzisiejszych czasach….”- mieszkańcy Świdnika kontra administracja bloku

Świdniczanie, zamieszkujący jeden z bloków, skarżą się na opóźnienia związane z remontem schodów prowadzących do wejścia budynku. Winą za zaistniałą sytuację obarczają Spółdzielnię Mieszkaniową, która zarządza budynkiem.

Piotr Ceglarz zdobył w sobotę swojego trzeciego gola w tym sezonie

Kapitan Motoru Lublin: Problemem podczas meczu z Widzewem nie była gra w obronie niskiej

Po szalonym meczu Motor przegrał w sobotę z Widzewem 3:4. Gospodarze odczuwali po końcowym gwizdku wielki niedosyt. I trudno się dziwić. W końcu po kilkunastu minutach prowadzili już 2:0, a na koniec nie zdobyli nawet punktu.

To jeszcze nie most, ale rondo już otwarte
biała podlaska
galeria

To jeszcze nie most, ale rondo już otwarte

To jeszcze nie koniec wielkiej inwestycji, ale kierowcy mogą już jeździć po rondzie na ulicy Koncertowej. Na most trzeba poczekać do grudnia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

229,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

16,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

179,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Komunikaty